Co to jest dostępność? Czym ona jest dla nas?
Naszym celem jest wyjście ponad sztywną definicję dostępności cyfrowej i architektonicznej. Dla nas nie są to realizowane z konieczności niezrozumiałe oczekiwania i zasady. Dostępność rozumiemy przede wszystkim jako zrozumienie tego, że wszyscy, bez względu na stopień niepełnosprawności, mają prawo uczestniczyć w życiu społecznym i korzystać w pełni z jego wartości materialnych i niematerialnych.
Polska Fundacja Ekonomii Społecznej będzie tworzyła audyty dostępności cyfrowej oraz architektonicznej z dbałością o zabezpieczenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Wiemy, że otaczająca nas rzeczywistość będzie wspólnym dobrem wtedy, gdy wszyscy będą mogli w maksymalnie możliwym stopniu zwiedzać, doświadczyć, dotrzeć, dotknąć, poznać, zrozumieć i poczuć.
Dostępność stron internetowych dla osób ze schorzeniami narządu wzroku – jak to zrobić? W praktyce jest to dostosowanie strony www, tak by maksymalnie ułatwić percepcję treści. Mamy świadomość, że nie tylko dysfunkcje związane ze wzrokiem powodują wykluczenie cyfrowe osób o specjalnych potrzebach. Wiemy, że użytkownicy naszych stron są takimi samymi ludźmi jak my. Będziemy pomagać we wdrażaniu standardów dostępności stron www, np. sporządzając listę problemów w projektach. Wiemy, że o ile łatwo jest dostosować tekst, tak czysto wizualne obiekty, grafiki, fotografie pozostają na chwilę obecną poza sferą możliwości technicznych. Do każdego zagadnienia podchodzimy z empatią i otwartością.
Po więcej informacji o specyfikacji Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) w wersji 2.1 na poziomie AA zapraszamy na stronę Fundacji Challenge Europe.
Jakie hasła nasuwają się nam, gdy rozmawiamy o dostępności nie tylko cyfrowej i architektonicznej?
Oznaczenia brajlowskie w windach, poręczach, guzki na przejściach, pasy/krawędzie stopni w kolorze żółtym, tyflomapy, technologie wspomagające, audiodeskrypcja eksponatów w muzeach i ogrodach botanicznych, pętle indukcyjne, podjazdy i rampy dla wózków, dostosowane przejścia dla pieszych, powiększalniki, lupy ekranowe, czytniki ekranu, tekst alternatywny.
O każdym z tych udogodnień napiszemy w kolejnych artykułach.