Oferta wsparcia i promocji czytelnictwa: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0)
Naszym głównym celem jest wsparcie rozwoju i promocji czytelnictwa w Polsce, poprzez zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, likwidacji barier dla osób ze szczególnymi potrzebami, a tym samym budowaniu roli Bibliotek Publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do wiedzy i kultury.
Śledzimy niezwykłą pracę wykonywaną w bibliotekach i jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania w służbę społeczności. Jako zwolennicy dostępności w rozpowszechnianiu wiedzy, wierzymy, że biblioteki publiczne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu lokalnego życia społecznego oraz zapewnianiu wszystkim dostępu do kultury i nauki.
Dostrzegając znaczenie wspierania inkluzywnych doświadczeń kulturowych, proponujemy kompleksowe podejście mające na celu zwiększanie dostępności, promowanie włączenia społecznego i wzbogacanie edukacji wszystkich odwiedzających czytelnie i biblioteki w Polsce.
NPRCz 2.0 jako jeden z największych i najważniejszych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest znaczący dla osób ze szczególnymi potrzebami, dlatego rozpoczynamy nową inicjatywę, której celem jest wspieranie rozwoju bibliotek publicznych w całej Polsce.
Naszymi głównymi celami są:
- Zwiększanie dostępu do czytelnictwa w celu zaspokojenia różnorodnych preferencji.
- Likwidacja barier architektonicznych oraz cyfrowych dla osób ze specjalnymi potrzebami w celu zapewnienia równego dostępu do usług bibliotecznych.
- Wzmacnianie roli bibliotek publicznych jako ważnych ośrodków interakcji społecznych i zdobywania wiedzy.
Zgodnie z tymi celami Polska Fundacja ES współpracuje z cenionymi bibliotekami, w celu ulepszenia infrastruktury, poprawy dostępności i wzbogacenia zakresu usług oferowanych społeczności. Wierzymy, że współpracując możemy stworzyć nowoczesne, w pełni dostępne przestrzenie, które sprzyjają rozwojowi społecznemu i kulturalnemu.
Potencjalne obszary współpracy obejmują:
- Dostosowanie infrastruktury bibliotecznej, stron i aplikacji mobilnych do współczesnych standardów dostępności i funkcjonalności.
- Zapewnienie pomocy technicznej i zasobów ułatwiających rozwój kompetencji społecznych i kulturalnych wśród czytelników bibliotek.
- Zwiększanie atrakcyjności usług bibliotecznych poprzez innowacyjne podejścia i inicjatywy, szczególnie z uwzględnieniem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
- Kompleksowe szkolenia dla pracowników czytelni i bibliotek z obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami.
- Wsparcie merytoryczne i doradztwo dla kadry pracowniczej bibliotek publicznych.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej (PES), aktywnie działającym od 2019 roku. Pomagamy tworzyć rozwiązania zwiększające dostępność produktów, usług oraz przestrzeni dla osób ze specjalnymi potrzebami. Przeprowadzamy kompleksowe audyty dostępności, szkolimy pracowników z obsługi osób z niepełnosprawnościami a także doradzamy na temat uniwersalnego projektowania. Zespół Polskiej Fundacji Ekonomii Społecznej stanowią audytorzy i eksperci z doświadczeniem w pomocy osobom niepełnosprawnym. Problemy z brakiem dostępności są nam doskonale znane, więc wiemy jak najlepiej je rozwiązać.
Głównym celem Fundacji jest szeroko rozumiana działalność ukierunkowana na cele społeczne, wyrażająca się poprzez prowadzenie działalności opiekuńczej sensu largo, której zadaniem jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób dotkniętych lub zagrożonych takowym wykluczeniem, jak i działalność charytatywna, oświatowa oraz kulturalna.
Jesteśmy przedsiębiorstwem społecznym, którego jednym z celów głównych jest wspieranie rozwoju i promocji czytelnictwa w Polsce z dostępem dla wszystkich zainteresowanych, bez wyjątków.
Wierzymy, że wspólnie współpracując nad realizacją powyższych inicjatyw, możemy osiągnąć znaczący postęp w tworzeniu dostępnych przestrzeni kulturowych i wzbogacaniu doświadczeń osób ze specjalnymi potrzebami. Nasza współpraca przyniesie korzyści nie tylko sektorowi kultury, ale także przyczyni się do osiągnięcia szerszego celu, jakim jest budowanie bardziej włączającego i tętniącego życiem społeczeństwa.
O współpracy:
Chętnie porozmawiamy o tym, jak nasza fundacja może wesprzeć Państwa bibliotekę w osiąganiu jej celów i skuteczniejszym służeniu społeczności. Niezależnie od tego, czy chodzi o pomoc architektoniczną, zakup sprzętu, wiedzę techniczną czy doradztwo strategiczne, jesteśmy zobowiązani do współpracy na każdym kroku.
Jeśli są Państwo zainteresowani dalszym poznaniem możliwości partnerstwa, prosimy o kontakt w najszybszym możliwym terminie. Wysłuchamy Państwa spostrzeżeń i pomysłów na temat tego, jak możemy współpracować, aby zwiększyć wpływ bibliotek publicznych w Polsce. Wizja współpracy w celu stworzenia dostępnych i tętniących życiem przestrzeni, które wzmacniają pozycję jednostek i wzbogacają społeczności poprzez radość z czytania i uczenia się jest dla nas niezwykle ważna.
Z niecierpliwością czekamy na możliwość realizacji tych celów i poczynieniu znaczących kroków w kierunku bardziej dostępnego i integracyjnego krajobrazu kulturowego.