Bariery
Dostępność to cecha, dzięki której z produktów, usług oraz przestrzeni publicznej mogą na równi korzystać wszyscy ludzie. Wiele osób napotyka w codziennym życiu na różne bariery, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest to poważny problem społeczny, gdyż duża część populacji ma mniejsze lub większe, czasowe lub trwałe naruszenie funkcji organizmu w zakresie mobilności czy percepcji. Mówimy wówczas o osobach ze szczególnymi potrzebami – są to osoby, które ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajdują, muszą podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia barier, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami – zaliczamy do nich:
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby starsze,
- matki z wózkiem dziecięcym,
- osoby czasowo chore lub po wypadkach.
Osoby z dysfunkcją narządu wzroku napotykają na bariery w zakresie percepcji, np. osoba taka może wziąć do ręki dokument papierowy ale go nie przeczyta. osoba głucha obejrzy film ale nie usłyszy dialogów. Osoba z dysfunkcją narządu ruchu napotyka na bariery w zakresie mobilności, np. osoba taka nie dostanie się do urzędu, jeśli będą do niego prowadziły wyłącznie schody. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi napotykają bariery w zakresie komunikacji, np. osoba taka pójdzie do urzędu ale nic nie załatwi, bo nie zrozumie tego, co mówi urzędnik czy tekstu dokumentu, który musi podpisać. Każdy z nas ma prawo do funkcjonowania w społeczeństwie na równi ze wszystkimi i korzystania ze wszystkich zdobyczy cywilizacji. Większość z tych barier da się zniwelować stosując wytyczne WCAG (Web Content Accessibility Guideliness) 2.1 podczas tworzenia stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz zasady uniwersalnego projektowania tworząc produkty, usługi czy przestrzeń publiczną.
Co oferujemy?
Oferujemy przeprowadzenie audytów w zakresie dostępności: architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjno-informacyjnej.
Audyt dostępności architektonicznej
to kompleksowe badanie budynków oraz przestrzeni wokół nich pod kątem dostępności dla osób o szczególnych potrzebach. Nasi audytorzy analizują dostępność architektoniczną podczas wizji lokalnej oraz na podstawie udostępnionej im dokumentacji technicznej obiektu. Ocena odbywa się w oparciu o wytyczne zawarte w przepisach obowiązującego prawa, standardy uniwersalnego projektowania a także wiedzę ekspercką. Efektem pracy audytorów jest obszerny raport, w którym zostaną zdiagnozowane i opisane bariery architektoniczne w badanym obiekcie. W raporcie zostaną wskazane nie tylko błędy dostępnościowe ale także przedstawione rekomendacje rozwiązań będące podstawą wykonania prac projektowych lub adaptacyjnych.
Audyt dostępności informacyjno-komunikacyjnej
polega na sprawdzeniu sposobów obsługi klientów z różnymi niepełnosprawnościami, dostępności i czytelności wszelkich informacji znajdujących się wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu, dostępności tłumacza języka migowego, dostępności systemów poprawiających kontakt z osobami niedosłyszącymi, formy komunikacji (język Easy – To – Read), dostępności oznaczeń komunikacyjnych dla niewidomych i niedowidzących, dostępności narzędzi on-line służących komunikacji z klientem, dostępności i czytelności komunikatów, dostępności pism i formularzy dla osób z różnymi dysfunkcjami oraz oznakowania przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz. Po zakończonym audycie sporządzamy raport wskazujący znalezione nieprawidłowości oraz rekomendacje rozwiązań do wdrożenia.
Audyt dostępności cyfrowej
to badanie strony internetowej oraz aplikacji mobilnej pod kątem zgodności z wytycznymi WCAG 2.1 Jego celem jest analiza dostępności strony lub aplikacji dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami. Testy odbywają się na różnych urządzeniach z wykorzystaniem dostępnych technologii asystujących. Badamy ich postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość i kompatybilność. Ocena dostępności prowadzona jest w 2 etapach: najpierw kompleksowo sprawdzamy serwis w oparciu o metodologię oceny dostępności cyfrowej stron internetowych zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1 a następnie ponowne badanie mające na celu sprawdzenie czy zalecane zmiany zostały prawidłowo wdrożone. Audyt aplikacji mobilnych odbywa się na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety) działających w oparciu o najpopularniejsze systemy operacyjne (IOS, Android) z wykorzystaniem popularnych technologii asystujących (Voiceover, TalkBack, powiększenie obrazu, itd.). Wynikiem prac naszego zespołu jest raport wskazujący niezgodności ze standardem WCAG 2.1 oraz sposoby rozwiązania problemów. Po zakończonym audycie oferujemy wsparcie merytoryczne w utrzymaniu dostępności poprzez konsultacje i szkolenia Państwa pracowników odpowiedzialnych za funkcjonowanie serwisu czy aplikacji mobilnej Na życzenie dostosujemy stronę do wymogów dostępności lub pomożemy w stworzeniu nowej strony, która będzie dostępna.
Pliki do pobrania:
Ulotka – Audyt dostępności architektonicznej
Ulotka – Audyt dostępności cyfrowej
Ulotka – Audyt dostępności informacyjno-komunikacyjnej
Koszt audytu
Jaki jest koszt audytu? Od czego jest zależny? Jak jest wyceniany?
Każdy audyt wyceniany jest indywidualnie. Koszt audytu architektonicznego zależy od stopnia skomplikowania obiektu budowlanego, jego powierzchni i innych czynników. Koszt audytu cyfrowego zależy od wielkości serwisu, liczby podstron, stopnia skomplikowania, i innych czynników. Koszt audytu informacyjno-komunikacyjnego zależy od zakresu usług niezbędnych do wykonania.
Oferujemy również:
Polska Fundacja Ekonomii Społecznej oferuje szkolenia dla pracowników oraz wsparcie merytoryczne.
Szkolenia dla pracowników urzędów i instytucji, banków i instytucji finansowych, hoteli, placówek edukacyjnych, podmiotów sektora zdrowotnego, obiektów handlowych, usługowych i gastronomicznych, firm transportowych oraz innych podmiotów na temat obsługi klientów z różnymi niepełnosprawnościami. Taka wiedza pozwoli zapewnić komfort i zadowolenie z obsługi Państwa klientom a w przyszłości zwiększyć przychody ze sprzedaży. Oferujemy szkolenia prowadzone stacjonarnie w naszych salach szkoleniowych lub na życzenie możemy przeprowadzić takie szkolenie w siedzibie państwa firmy.
Wsparcie merytoryczne w formie indywidualnych konsultacji i doradztwa z zakresu dostępności i uniwersalnego projektowania przy wdrażaniu nowych rozwiązań architektonicznych, produktowych, procesowych lub dostosowaniu istniejących. Jeżeli planujesz budowę nowego obiektu, projektujesz nowy produkt lub usługę – zgłoś się do nas – pomożemy zaprojektować to co planujesz zgodnie z wytycznymi uniwersalnego projektowania. To po prostu się opłaca – budując dostępny obiekt budowlany, produkując uniwersalnie zaprojektowany produkt, oferując usługę, z której każdy chętny będzie mógł skorzystać bez napotykania na fizyczne bariery – dotrzesz do szerszego kręgu potencjalnych klientów i zyskasz wizerunek firmy dostępnej dla wszystkich a to przełoży się na większy strumień przychodów ze sprzedaży. Osoba ze szczególnymi potrzebami to potencjalny klient Twojej firmy – zadbaj więc, by mogła bez przeszkód skorzystać z Twojej oferty.
Dostępność to inwestycja, która się opłaca!
Nasz zespół to doświadczeni audytorzy oraz eksperci z doświadczeniem w pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Problemy z brakiem dostępności są nam więc doskonale znane i dlatego wiemy jak najlepiej je rozwiązać.
Zapraszamy do kontaktu!