Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym?

Fotografia przedstawiające uścisk dłoni na tle zasłoniętego żaluzją okna

Osoby z dysfunkcją wzroku po początkowym okresie dezorientacji i przebytej rehabilitacji bardzo chętnie uczestniczą w życiu społecznym. Pomimo nabytych umiejętności samodzielnego funkcjonowania wymagają wsparcia osób widzących w konkretnych sytuacjach.

Często też zdarza się, że osobom z niepełnosprawnościami nie pomagamy, bo nie wiemy, jak to zrobić. Warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami, aby czuć się swobodniej w różnych sytuacjach życiowych.

Witając się z osobą niewidomą, przedstaw się, osoby niewidome identyfikują innych po głosie, a chcąc podać dłoń, uprzedź o tym fakcie, pozwoli to na uniknięcie niezręcznej sytuacji. Kiedy chcesz się oddalić, zawsze poinformuj o takim zamiarze, jest to bardzo ważne, żeby osoba niewidoma nie poczuła się zdezorientowana.

Polski Związek Niewidomych opracował krótki poradnik, który może się okazać pomocny dla wielu z nas.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem na stronie PZN 

Poradnik został przygotowany w ramach projektu „Pokonamy bariery. Czasopisma PZN dla osób niewidomych i słabowidzących” współfinansowanego ze środków PFRON.

 

Źródło:

Nowy PORADNIK – Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym? – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (funduszeeuropejskie.gov.pl)