Każde z miast otrzyma 100 tysięcy złotych. Za te środki samorządy będą mogły kupić sprzęt poprawiający dostępność czy przeprowadzić szkolenia dla pracowników

Fundusze Norweskie

15 maja 2023 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało z władzami Skarżyska-Kamiennej ostatnią z 20 umów o dofinansowanie inwestycji poprawiających dostępność w miastach. 100 tysięcy złotych z funduszy norweskich dostaną Wałbrzych, Busko-Zdrój, Krapkowice, Sokołów Podlaski, Świdwin, Grajewo, Legnica, Nowy Targ, Mielec, Głogów, Mrągowo, Rumia, Biłgoraj, Piastów, Nakło nad Notecią, Kraśnik, Chełm, Mińsk Mazowiecki, Przasnysz oraz Skarżysko-Kamienna.

„Nawet najmniejsze inwestycje w dostępność, jak choćby montaż podjazdu, windy czy umożliwienie osobom głuchym rozmowy w języku migowym, pozwalają osobom o szczególnych potrzebach uczestniczyć w życiu publicznym”

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która  nadzoruje realizację rządowego programu Dostępność Plus.

Miasta wykorzystają dofinansowanie między innymi na:

  • budowę wind w obiektach użyteczności publicznej,
  • zakup sprzętu i oprogramowania poprawiających dostęp do usług publicznych w mieście (np. przenośnych pętli indukcyjnych, usługi tłumaczenia na żywo na Polski Język Migowy),
  • szkolenia z zakresu dostępności dla urzędników,
  • szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami,
  • zakup sprzętu do zajęć dla osób z niepełnosprawnościami w gminnych instytucjach kultury.

Pieniądze pochodzą z funduszy norweskich z Programu Rozwój Lokalny. W 2021 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozstrzygnęło konkurs dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, które ubiegały się o dofinansowanie różnego rodzaju inwestycji, np. z zakresu transportu publicznego, wsparcia inicjatyw mieszkańców, ochrony środowiska czy dostępności. Ostatecznie granty w wysokości 3,5 miliona euro otrzymało 29 miast. Te miasta, które nie  znalazły się wśród 29 zwycięzców, ale przeszły do drugiego etapu konkursu, mogły ubiegać się o specjalny grant na dostępność w wysokości 100 tysięcy złotych.

Granty na dostępność z funduszy norweskich są elementem rządowego programu Dostępność Plus, którego wdrażanie koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W kwietniu 2023 roku minęło 5 lat wdrażania programu. W tym czasie w działania prodostępnościowe dotyczące między innymi architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji, zainwestowano 16,7 mld zł.

 

Źródło:

20 miast dostało granty na dostępność z Funduszy Norweskich – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (funduszeeuropejskie.gov.pl)