Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością – ważna inicjatywa w drodze do samodzielnego życia

Kobieta siedząca na ławce z białą laską w dłoni i książką brajlowską.

Uruchomiono wypożyczalnię sprzętów dla osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji jest ponad 14 tys. jednostek sprzętu. Składają się na nie m.in. wózki i skutery dla osób niepełnosprawnych ruchowo, notatniki brajlowskie, powiększalniki, czy wysoko zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe, a także technologia AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób. W odpowiednim doborze sprzętu lub oprogramowania wypożyczającym pomogą specjaliści.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie dokonywała zakupów, wysyłała sprzęt i go serwisowała. Natomiast Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) będzie przyjmować i weryfikować zgłoszenia oraz koordynować działania.

Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu mogą się o to starać za pośrednictwem PFRON. Za wypożyczenie sprzętu zapłacą kaucję w wysokości 2 proc. wartości wypożyczonego urządzenia. Kaucja będzie zwrotna, ma jedynie zachęcić użytkowników do dbałości o wypożyczone mienie.

Szczegóły dotyczące zasad korzystania z wypożyczani, jak i samego Programu pn. „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”, znajdą Państwo na dedykowanej stronie PFRON

 

Źródło:

Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością – ważna inicjatywa w drodze do samodzielnego życia – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (funduszeeuropejskie.gov.pl)